خوانسار نیوز

رسانه تحیلی خبری خوانسار

خوانسار نیوز

رسانه تحیلی خبری خوانسار

نشانی جدید خوانسارنیوز: khansarnews.ir

سرویس فرهنگی- 25 تیر، سالروز خاموشی  میرزا محمود محقق خوانساری، از مشاهیر معاصر خوشنویسی خوانسار است.
به گزارش خوانسار نیوز به نقل از وبلاگ جامعه خوانسار قدیم، محمود محقق خوشنویس خوانساری است که بارها وصفش را از افواه رجال خوانساری شنیده و آثار خوشنویسی، نقاشی و هنرهای زیبایش بر در و دیوار مغازه ها و خانه های آن مرز و بوم دیده شده است.
وی در سال 1275ه.ش متولد شده است؛ نامش محمود و لیکن امروز به میرزا محمود محقق معروف و به لقب خوشنویس و نقاش خوانساری مشهور می باشد. پدرش شیخ میرزا احمد محقق واعظ و خطیب معروف خوانسار بوده است که بیش از 85 سال عمر کرد و اکنون در خوانسار مدفون است.

شیخ میرزا احمد محقق خوانساری تحصیلات خود را در نجف اشرف و قم به پایان رسانید و مدتی هم به عنوان مستمع آزاد در حوزه علمیه آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حاضر می شده است. جد وی مرحوم ملاقاسم از مجتهدان و فقیهان خوانسار بود و در جامعه روحانیون مقام و منصب داشت. مادرش خورشید بانو خوانساری از زنان متقی و عابد و مردم دوست به شمار می رفت که همواره مورد احترام جامعه زنان خوانساری بود.

میرزا محمود محقق خوانساری ابتدا در مکتب خانه های قدیم در شهر خوانسار به تحصیل پرداخت و مقدمات عربی و فارسی را فرا گرفت و سپس پیش پدرش فقه و اصول و نحو و علم سیاق را تحصیل کرد. ایشان عربی را نزد ملامحمد علی قاضی تکمیل نمود. او سه فن خوشنویسی، خطاطی و نقاشی را پس از اینکه    استعدادش نمودار گردید، فرا رگفت. برای خوشنویسی و خطاطی به سه معلم خوشنویس خوانساری مدیون است که همواره نام آنها را به نیکی و بزرگداشت می برد:

1-    حاج شیخ محمد باقر رفیعی که ثلث و رقاع و نستعلیق را از وی فرا گفت.

2-    حاج صدرالمشایخ صدری که نستعلیق را از او فرا گرفت.

3-    میرزا فضل الله خان که نیز نستعلیق و شکسته و تحریر را از ایشان کسب کرد.

پس از اینکه در خوانسار از استادان خط و تذهیب بهره مند گردید، بر سر آن شد که به اصفهان رود. هنگامی که به اصفهان وارد گردید، خدمت عباس خان شیدا مؤسس انجمن ادبی اصفهان رسید و از وی کسب فیض نمود و در خط و تذهیب و خوشنویسی بهره های فراوان گرفت. در اصفهان هم بسیار اقامت نکرد و رهسپار تهران گردید و یک راست به خدمت استاد بزرگوار و هنرمند نامدار آقای حسن زرین خط بار یافت. در اینجا بود که هنر حقیقی و واقعی میرزا محمود محقق خوشنویس خوانساری نمودار گردید و استاد زرین خط پس از تعلیم و یادگیری و کارآموزی او گواهی نامه زیبایی خط و تذهیب به وی داد و همین گواهی نامه زرین خط باعث شد که خوشنویس گمنام خوانساری مشهور گردد و چنان شود که امروز مرقعات و قطعات وی را همچون کاغذ زر می برند و ارزش می نهند.

محقق خوانساری پس از فراگیری و کسب گواهی نامه، نخست به خوانسار رفته و در آنجا دبیر خط و خوشنویسی بوده است و پس از فعالیت های بسیار و تربیت نونهالان و نوجوانان خوانساری بازنشسته شد. پس از بازنشستگی ابتدا راهی اصفهان و سپس تهران شد و در دفتر کمیته ملی المپیک مشغول به کار می شود و کارهای بسیاری در آنجا انجام می دهد من جمله دبیر خط در دبیرستان های تران، رئیس کارگزینی کمیته ملی المپیک و ...

منبع: مقاله ای به همین نام از یوکابد عارفی در شماره 7 مجله پیام بهارستان سال 1389

در این زمینه بخوانید:

مطلبی جالب در خصوص میرزا محمود خوشنویس

 

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی